Zabawki zdalnie sterowane, inaczej zabawki RC, to marzenie każdego dziecka! Są one świetną rozrywką dla małych dzieci, które w skupieniu i z ciekawością będą obserwowały, jak rodzice sterują autkiem czy łódką, a potem próbowały robić to samodzielnie. Starsze dzieci z kolei z radością pobawią się szybkim, zdalnie sterowanym samochodem sportowym. Taka zabawa to prawdziwe emocje nawet dla nastolatków, zwłaszcza, że dostępne są też modele pojazdów, które wcześniej trzeba samemu złożyć. Zabawki RC to doskonały pomysł na prezent - nie ma obawy, że będzie on nietrafiony, bo wszyscy po prostu uwielbiają zabawę nimi. Poznaj powody, dla których warto zainwestować w zabawki zdalnie sterowane dla swojego dziecka, a także dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Dlaczego warto, aby dziecko bawiło się zabawkami RC?

Zabawki zdalnie sterowane świetnie nadają się do rozrywki z kimś jeszcze. Jeśli dziecko nimi steruje, zwykle chce, aby inni byli tego obserwatorami. Małe dziecko raczej będzie chciało, aby to rodzic kierował pojazdem, a ono tylko będzie się bacznie przyglądać jak zabawka szybko mknie. Stwarza to więc okazje do bycia razem i wspólnego spędzania czasu. Poza tym, to świetna zabawa w gronie innych dzieci. Można przecież urządzić zawody – na przykład w pokonywaniu autkiem toru przeszkód lub wyścigi. To doskonała możliwość, by nawiązać nowe przyjaźnie z posiadaczami innych modeli zabawek RC. Poza tym, takie zabawy dają możliwość przybywania na świeżym powietrzu i zażywania większej ilości ruchu. Dziecko uczy się też skupienia uwagi i koncentracji. Rozwija zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną, a także w przyjemny sposób ćwiczy przewidywanie skutków - trzeba wyczuć, jakie ruchy wykonywać, aby nie wjechać w przeszkodę lub nie wypaść z toru. Korzyści przyniesie również wypracowanie umiejętności określania odległości i podejmowania szybkich decyzji – na przykład odnośnie nagłego hamowania. Są to umiejętności, które przydadzą się dziecku w dorosłym życiu, gdy będzie na przykład zdawać kurs na prawo jazdy. Do tego należy dodać, że dla rodziców radość dziecka bawiącego się ulubioną zabawką jest bezcenna.

Na co zwrócić uwagę kupując zabawki zdalnie sterowane?

Przede wszystkim, zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka – tak, aby go zainteresowała i nie stanowiła zagrożenia. Mniejsze, łatwe w obsłudze i wolniejsze pojazdy sprawdzą się doskonale w przypadku małych dzieci. Większe modele mogą osiągać duże prędkości. Takie zabawki sterowane przez małe dzieci mogą stanowić zagrożenie, a także łatwo o ich zniszczenie. Natomiast będą świetną rozrywką dla nastolatków, a nawet dorosłych. Są też modele, które najpierw trzeba samemu skonstruować. Niektóre też posiadają dodatkowe funkcje, takie jak grające czy świecące elementy. Dobrze jest zwrócić uwagę w jaki sposób zasilany jest pojazd – czy jest na baterie, czy na ładowane akumulatory. O komforcie zabawy będzie też decydował kształt pilota - może mieć kształt pistoletu, kontrolera używanego do grania na konsoli albo kierownicy. Liczy się też zasięg - czyli to, na jaką odległość można sterować zabawką. Oczywiście ważną rzeczą jest też wygląd, wykonanie i cena zabawki.