Samochód na akumulator to marzenie niejednego dziecka, bez względu na płeć i wiek. Jako rodzic pragniemy, by nasza pociecha była szczęśliwa i aby z jej twarzy nie znikał uśmiech, dlatego chętnie spełniamy to pragnienie. Nie jest to trudne, bowiem na obecnym rynku  dostępna jest szeroka oferta rozmaitych samochodów i innych pojazdów na akumulator, a do tego możemy kupić je w przystępnej cenie. Jest to jednak zabawka wymagająca szczególnej troski i prawidłowego jej użytkowania, by nasze dziecko mogło przez długi czas cieszyć się jego sprawnym działaniem. Co zrobić, gdy samochód na akumulator nie działa?

Weźmiemy pod uwagę najczęstsze i najpopularniejsze przyczyny tego problemu, przy czym będą to dwie sytuacje- jedna, gdy samochód na akumulator nie działa bezpośrednio po jego zakupie i złożeniu; druga, gdy autko przestaje prawidłowo działać po pewnym czasie i zauważamy znaczne osłabienie jego mocy lub w ogóle nie chce się uruchomić.

Samochód na akumulator nie działa - nieprawidłowy montaż elementów

Kupiliśmy dziecku pojazd na akumulator, rozpakowujemy go z kartonu, montujemy poszczególne jego elementy, ładujemy akumulator, po czym próbujemy uruchomić go po raz pierwszy- niestety bez skutku, samochód nie rusza. Nerwowo zastanawiamy się nad tym, co może być tego przyczyną, podczas gdy nasze dziecko coraz bardziej niecierpliwi się do jazdy. Co zrobić w tym przypadku? Co mogło pójść nie tak? Oczywiście pierwszą myślą jest to, że zabawka ma wadę fabryczną i po prostu trafiliśmy na produkt, który jest popsuty. Zanim jednak udamy się do sklepu, by reklamować zakupiony pojazd, rozważmy inne możliwości.

Oczywiście może zdarzyć się, że dany produkt będzie niesprawny, jednak dochodzi do tego niezwykle rzadko- zwłaszcza, gdy kupujemy zabawkę u sprawdzonego sprzedawcy. Najczęściej problemem jest niepoprawne złożenie auta. Choć montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje zbyt dużo czasu, jak również nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, to mogą zdarzyć się drobne pomyłki. Najczęściej dotyczą one złego podłączenia instalacji elektrycznej samochodu. Należy więc sprawdzić jeszcze raz, czy wszystkie złącza oraz wtyki znajdują się w odpowiednich gniazdach- zwłaszcza podłączenie akumulatora. Jeśli tutaj nie dostrzegamy żadnych nieprawidłowości,   weźmy pod lupę sam akumulator, woltomierzem sprawdzając napięcie- w przypadku akumulatorów 12V musi wynosić ono powyżej 11,5V. Jeśli urządzenie wskazuje prawidłową wartość, warto sprawdzić także główny bezpiecznik zabawki - w tym celu należy wypiąć z niego oba przewody i połączyć ze sobą na moment- jeśli samochód zadziała, problemem jest bezpiecznik, który należy wymienić.

Auto na akumulator nie ładuje się - najczęstsza przyczyna

Weźmy teraz pod uwagę sytuację, w której samochód na akumulator kupiliśmy jakiś czas temu i do tej pory działało ono prawidłowo, tym razem jednak, pomimo ładowania trwającego tyle czasu, co zawsze, auto nie chce się uruchomić. Tutaj sprawa wydaje się być znacznie łatwiejsza, zaś efektu tego powinniśmy się spodziewać, widząc pewne, charakterystyczne symptomy. Jeśli pojazd od pewnego czasu stracił swoją moc i pomimo pełnego ładowania szybko ulega rozładowaniu to znak, że jego akumulator wymaga wymiany. Jest to bowiem element, który ulega eksploatacji i naturalną rzeczą jest, że po pewnym - krótszym lub dłuższym czasie, w zależności od jego parametrów, jakości oraz prawidłowości użytkowania - zatraca on swoje funkcje, w końcu przestając działać całkowicie.

Stan akumulatora w każdym momencie możemy skontrolować, natomiast miarodajny wynik uzyskamy wówczas, gdy zrobimy to podczas jego obciążenia. W tym celu należy użyć woltomierza i zwykłej żarówki samochodowej- przy ich pomocy sprawdzić można napięcie akumulatora. Jeśli akumulator 12V wskazuje wartość niższą niż 11V, konieczna będzie jego wymiana. Jeśli natomiast wartość jest prawidłowa, nieprawidłowości możemy doszukiwać się w gnieździe ładowania bądź w ładowarce do akumulatora- są to elementy, do których uszkodzenia dochodzi dość często.

Gdy nie uda nam się samodzielnie znaleźć przyczyn niedziałającego samochodu na akumulator, należy skorzystać z fachowej pomocy serwisu lub skontaktować ze sprzedawcą, który pomoże nam w rozwiązaniu problemu.