Jazda na rowerze to lubiana i powszechna umiejętność. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy można zacząć naukę jazdy na rowerze. Wybór roweru, zwłaszcza pierwszego, nie należy do najłatwiejszych decyzji. Warto przeczytać, jakie kryteria powinniśmy brać pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup.


Alternatywa dla wózka spacerowego

Warto o nim pomyśleć, gdy chcemy uczynić spacery bardziej atrakcyjnymi. Jeśli zależy nam na przyzwyczajaniu malca do aktywności fizycznej, zdecydujmy się na rowerek trójkołowy. Maluch będzie zadowolony, gdy dzięki kierownicy będzie mógł nadawać jeździe kierunek, a poprzez pedałowanie – prędkość. Rodzic może kontrolować jazdę, ponieważ rowerki trójkołowe wyposażone są w rączkę – wygodniejsza będzie regulowana. Zwróćmy uwagę, by rowerek posiadał pasy bezpieczeństwa, najlepiej kilkustopniowe i chroniącą przed wypadnięciem ramę. Dodatkowo trójkołowce powinny być wyposażone w hamulec, którym rodzic może blokować pojazd. Jeśli chcemy, by dziecko uczyło się pedałować, przednie koło powinno być większe od tylnych, ponieważ do niego są przymocowane pedały. Rowerek trójkołowy musi być stabilny, aby dziecko kształtujące koordynację i równowagę czuło się bezpiecznie. Jeśli będziemy musieli nosić rowerek po schodach, weźmy pod uwagę jego wagę, która często zależy od rodzaju kół.

Ciekawe modele

Przeglądając ofertę rowerków trójkołowych, zwróćmy uwagę na następujące modele.

  • Wielofunkcyjny rowerek trójkołowy – będzie rósł razem z dzieckiem. W konstrukcji przypomina wózek spacerowy i można go modyfikować, by pasował do potrzeb dziecka, aż w wersji końcowej stanie się rowerem, którym dziecko będzie samodzielnie jeździło. Starczy na długo, od 6. do 60. miesiąca.
  • Rowerek trójkołowy – wykonany z elementów metalowych i z tworzywa. Jego design nawiązuje do sympatycznych zwierzątek. Często posiada grającą lub świecącą zabawkę. Jest lekki.
  • Rowerki trójkołowe – wykonane z elementów metalowych oraz tekstylnych, które z czasem można demontować, gdy dziecko rośnie i staje się samodzielne. Występują też w wersji umożliwiającej przekształcenie w pojazd dwukołowy. Dedykowane na ogół dzieciom od 12. miesiąca życia.