Samochodziki na akumulator stały się ukochaną zabawką wielu dzieci, przez co stały się idealnym prezentem dla swoich pociech coraz chętniej wybieranym przez rodziców, dziadków czy rodziców chrzestnych.
Autka akumulatorowe możemy spotkać już praktycznie wszędzie. Maluchy chcą nimi jeździć w każde miejsce, w które mają się udać. W drodze do szkoły, sklepu, na niedzielny obiad u babci, a nawet na spacer do lasu, maluchy chcą pojechać swoim ukochanym autkiem. Czy jest to jednak możliwe? Czy samochodzik na akumulator można zabrać ze sobą do parku lub na kamienną ścieżkę? Po jakim terenie mogą jeździć nim nasze dzieci ?
Jakie są ograniczenia terenowe do jazdy samochodzikiem?
Warto zacząć od tego, jakie są idealne warunki do jazdy autkiem na akumulator. Jeśli chcemy, aby samochodzik jeździł w pełni swoich możliwości, powinien poruszać się po płaskim, twardym podłożu, takim jak kostka brukowa czy asfalt. Oznacza to, że najlepiej sprawdzają się one na chodniku na przykład w mieście. Jednakże koła, w które wyposażone są pojazdy, są niezwykle wytrzymałe, a akumulator jest na tyle mocny, że umożliwia sprawną jazdę auta również po powierzchniach takich jak trawa, kamienie czy ziemia. Należy jednak pamiętać, aby unikać jazdy po błocie czy po trawie wilgotnej od deszczu czy rosy. Śliskie podłoże może sprawić, że koła stracą przyczepność, przez co nie będzie dało się nimi manewrować, co może zagrażać bezpieczeństwu. Nie należy jeździć także, po nachylonych czy stromych terenach. Zabawa w takim miejscu, wiąże się z ryzykiem przewrócenia się autka, co może grozić urazem. Dodatkowo, jeżdżenie po śliskim czy stromym terenie może spowodować duże obciążenie dla akumulatora. Staje się tak, kiedy koła zaczną kręcić się w miejscu, a to przyczynia się do tego, że bateria staje się słabsza. Dlatego ważne jest by rozważnie wybierać miejsce do jazdy autkiem, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka oraz dobry stan jego pojazdu.
Czy każdy model samochodzika nadaje się na każdy teren?
Okazuje się, że w zależności od budowy, autko poradzi sobie inaczej na różnych podłożach. Jeśli, na przykład, pojazd posiada bardzo niskie zawieszenie, może on mieć problem z jazdą po kamieniach czy trawie oraz po trudnym terenie. Wyjątek występuje, kiedy producent w opisie samochodziku uwzględni informacje o tym, że zawieszenie nie przeszkadza w jeździe po takich powierzchniach. Jeśli potrzebujemy samochodzika na akumulator, który poradzi sobie nawet na tak zwanym trudnym terenie, warto wybrać te z wyższym zawieszeniem oraz mocniejszym akumulatorem, zwłaszcza z napędem na cztery koła. Napęd ten, jest na tyle mocny, że jazda po krzywym terenie nie przepali akumulatora pojazdu. Patrząc na to, jak bardzo zróżnicowane są modele samochodzików na akumulator, warto rozważnie przeczytać informacje na temat modelu, nad którego kupnem się zastanawiamy i wybrać taki, który najbardziej pasuje do potrzeb malucha i do tego, gdzie najczęściej będziemy udawać się z autkiem.
Czy każde dziecko może jeździć po trudnym terenie?
Trudnym terenem, zazwyczaj nazywany jest nierówny obszar lub sypkie podłoże jak na przykład drobne kamienie czy plaża, po których ma poruszać się pojazd. Taki teren sprawia, że manewrowanie samochodzikiem na akumulator staje się cięższe dla dziecka. Jeśli nasz maluch bardzo chce przejechać autkiem przez trudny teren, warto najpierw sprawdzić czy jest on bezpieczny, czy nie jest zbyt stromy oraz czy nie ma żadnych dziur lub miejsc, w których mogłyby zaklinować się koła pojazdu. Następnie, jeśli już zadecydujemy, że dany teren jest bezpieczny do zabawy to to, czy maluch może jeździć samochodzikiem w takim miejscu zależy od wieku oraz zdolności dziecka.
Nie zaleca się, aby małe dzieci kiedykolwiek bawiły się autkiem na trudnym terenie. Jeśli jednak jest to nieco starsze dziecko, które posiada samochodzik już od jakiegoś czasu i jest przyzwyczajone do jazdy pojazdem, można pozwolić dziecku jeździć i bawić się autkiem na takim obszarze pod nadzorem dorosłego.