W pojazdach elektrycznych dla dzieci głównym źródłem energii są akumulatory żelowe. Znajdują one zastosowanie w tym obszarze ze względu na swoje określone cechy, np.:

- Mogą pracować praktycznie w każdej pozycji

- Elektrolit zawarty w żelu nie paruje w efekcie nie trzeba go uzupełniać co zmniejsza koszty eksploatacji

- Duża odporność na wstrząsy i wibracje

- Małe prawdopodobieństwo wylania się żelu z wnętrza akumulatora

- Brak kwasów jak w przypadku innych typów akumulatorów = bezpieczeństwo dla dziecka

Fabryczne baterie żelowe stosowane w pojazdach posiadają swoją określoną żywotność. Producenci akumulatorów żelowych podają, że ich żywotność to 300 cykli. Wykonanie jednego pełnego cyklu przez akumulator to jego pełne rozładowanie i pełne naładowanie.

 

Oczywiście podana powyżej ilość cykli może się znacząco zmniejszyć przy nieodpowiednim obchodzeniu się z bateriami. Poniżej przedstawiamy 7 zasad, których należy przestrzegać jeśli nie chcemy narazić się na dodatkowe koszty związane z wymianą akumulatorów:

  1. Przed pierwszym użyciem pojazdu należy wykonać ładowanie wstępne. Ma to na celu pełne naładowanie akumulatora, a także wyrównanie napięć na poszczególnych ogniwach (zbalansowanie ogniw). Wstępne ładowanie powinno trwać około 12h
  2. Podczas kolejnych ładowań nie wolno przekraczać napięcia 15V ponieważ może to spowodować uszkodzenie akumulatora. Należy zatem zwracać uwagę na wartości wyświetlane na panelu MP3. Zalecamy osiąganie bezpiecznej wartości 13.6V i użytkowanie pojazdu do momentu gdy napięcie spadnie do około 10V – nie mniej!
  3. Akumulatora nie wolno wystawiać na działanie wody, promieni słonecznych (nagrzewanie się obudowy od słońca) oraz źródeł ciepła (grzejnik, piec, na podgrzewanej podłodze) gdyż spowoduje to skrócenie żywotności, pogorszenie parametrów lub korozję terminali przyłączeniowych.
  4. Używaj tylko dedykowanej ładowarki zamieszczonej w zestawie z pojazdem.
  5. Podczas ładowania pojazd powinien być wyłączony
  6. Nie wykonuj krótkich cykli. Akumulator powinien być w pełni naładowany a następnie rozładowywany do wspomnianej powyżej wartości około 10V. Krótkie ładowania – aby dziecko mogło chociaż chwilę pojeździć są bardzo szkodliwe i skracają żywotność.
  7. Nadeszła zima i nie zamierzasz korzystać z zabawki? Zabierz akumulatory z pojazdu i przechowuj je w stanie naładowanym w ciepłym miejscu. Dodatkowo raz na miesiąc doładuj go aby nie stracił swojej pojemności.
Jeśli poszukujesz zapasowego akumulatora do swojego pojazdu zobacz naszą ofertę w dziale akumulatory

Poniżej znajdziesz listę 5 pojazdów w których akumulator starcza na naprawdę DŁUUUUGI czas :)
BETA X6
LONG RANGER
BUGGY XMX603 SUPERSTAR 4x4
WIELKI POJAZD STRONG 4x4
AUDI R8 SPYDER XXL