Moda na elektryczne hulajnogi stała się faktem. Pojazdy te opanowały polskie miasta, gdzieniegdzie widać ich więcej niż rowerów. Warto przyjrzeć się fenomenowi, jakim są dziś w Polsce hulajnogi elektryczne.

Dla kogo produkuje się hulajnogi elektryczne?

Hulajnogi elektryczne przypominają wyglądem tradycyjne hulajnogi, w których siłą napędową są nogi prowadzącego. Mają jednak silnik elektryczny, który pozwala na jazdę bez wysiłku. Silnik jest zasilany akumulatorem, który można ładować z domowej sieci energetycznej.  W zależności od pojemności akumulatora, taki pojazd może przejechać różne dystanse, ale standardowo, pomiędzy jednym a drugim ładowaniem akumulatora można przejechać co najmniej 10 kilometrów.

O ile zwykła hulajnoga kojarzy się przede wszystkim z pojazdem dla dzieci, to hulajnoga elektryczna produkowana jest w różnych rozmiarach, w tym również takich, którymi mogą się bez problemu poruszać dorośli i to nawet ci o większych gabarytach. Może na nich jeździć każdy, co po części tłumaczy ogromną popularność tego środka transportu.

Hulajnogi jako pojazdy miejskie

Hulajnogę bardzo łatwo jest zaparkować. Można ją przypiąć do stojaka przed budynkiem lub złożyć i zabrać ze sobą na przykład do biura lub do szatni w pracy. To idealny pojazd miejski, ponieważ nie stoi w korkach, nie wytwarza spalin i pozwala na pokonywanie sporych odległości w przestrzeni miejskiej. Nauka poruszania się na takiej hulajnodze nie jest trudna, a prędkość można dostosować do własnych umiejętności. Silniki stosowane w hulajnogach pozwalają rozwinąć prędkość do ok. 20-25 km/h.

Hulajnogi elektryczne nie są ujęte w przepisach prawnych jako pojazdy. Oznacza to, że w gruncie rzeczy nie ma obowiązku używania kasku. Oczywiście w kasku zapewniamy sobie bezpieczeństwo, jednak jego brak nie wiąże się z ukaraniem mandatem. Kierowcy hulajnóg elektrycznych w gruncie rzeczy powinni być traktowani jako piesi. Jedynym ograniczeniem dla używania tego pojazdu pozostaje pogoda – zimą lub w czasie wyjątkowo intensywnych opadów deszczu, jazda jest utrudniona lub niemożliwa.